Przejdź do głównej zawartości

Twierdza Modlin


Krótki opis.

Modlin jest obecnie jedną z dzielnic Nowego Dworu Mazowieckiego. Z racji strategicznego położenia geograficznego - tj. w widłach trzech rzek: Wisły, Narwi i Wkry - w 1807 roku Napoleon rozkazał wybudowanie w tym miejscu twierdzy. Efektem tej decyzji jest największa, porównywalna jedynie z francuskim Verdun, twierdza świata. Jej najstarsza część, cytadela wraz z koszarami, jest jednym z najdłuższych budynków na świecie - ponad 2 km. Twierdza Modlin słynna jest też z tego, iż w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku bohatersko bronili jej polscy żołnierze, aż do wyczerpania zapasów amunicji i żywności. Obecnie z tarasu widokowego na Wieży Tatarskiej można podziwiać malownicze ujście Narwii do Wisły oraz ruiny XIX-wiecznego spichlerza obronnego, trudno dostępnego z racji położenia na wyspie. Do dziś zachowały się również otaczające cytadelę forty w Kazuniu, Janówku, Pomiechówku i Zakroczymiu.

Z atrakcji dla dzieci przygotowany został szlak Baśki Murmańskiej, czyli niedźwiedzicy polarnej, która w pierwszej połowie XX w. trafiła z mroźnego wschodu wraz z polskimi żołnierzami do modlińskiej fortyfikacji. Swoje najszczęśliwsze miesiące Baśka spędziła właśnie w Twierdzy Modlin. Żyła tu czas wraz z żołnierzami, którzy byli dla niej jak rodzina, a ona sama nauczyła się zachowywać tak, jak oni. Umiała chodzić na dwóch łapach i salutować.Szlak ten jest swojego rodzaju grą terenową, polegającą na rozwiązywaniu zagadek i odnajdywaniu kolejnych punktów kontrolnych - figurek Baśki. Początek szlaku znajduje się w punkcie informacyjnym i tam też czekają niespodzianki dla tych, którym uda się przejść cały szlak.

Na nieco starszych czeka wieża widokowa - Wieża Tatarska, Park Militarny oraz Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin.

 

Dojazd.

Odległość z Radzymina do Twierdzy Modlin wynosi około 40 km, a dojechać można kierując się na Nieporęt (ul. Weteranów, dalej przez Beniaminów i Białobrzegi), następnie trzymając się drogi numer 631 prosto do Nowego Dworu Mazowieckiego. W Nowym Dworze Mazowieckim dojedziemy do poprzecznej drogi nr 85 (ul. Thommego), w którą należy skręcić w prawo na most Pancera, a zaraz za nim w lewo w ulicę Chłodną, dalej Ledóchowskiego. Po kilkuset metrach dojedziemy do niepozornej, sprawiającej wrażenie alejki parkowej, ulicy Baśki Murmańskiej (z prawej strony) - tam znajdziemy punkt informacyjny Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek. W bezpośredniej okolicy można znaleźć miejsce parkingowe.

Lokalizacja Twierdzy Modlin

Widok z góry na główny teren Twierdzy Modlin

 

Zdjęcia.

Budynek z punktem informacyjnym (niebieski znaczek po prawej w oddali)

Jedna z bram

Połączenie Wisły i Narwi. Na drugim brzegu widoczne ruiny spichlerza.

Widok na teren Twierdzy.

Tuż przed wyjazdem w drogę powrotną.

Więcej informacji.

Informacja o Szlaku Baśki Murmańskiej oraz mapki - http://www.baskamurmanska.pl/
Informacja o Twierdzy Modlin - http://twierdzamodlin.pl/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

[Arduino] Czujnik martwej strefy w lusterku bocznym

Poruszanie się motocyklem, w szczególności w mieście, związane jest z ryzykiem wjechania innemu uczestnikowi ruchu przed przysłowiową maskę. Jest to o tyle niebezpieczne, że mimo względnie niewielkich prędkości może dojść do wywrotki motocykla wraz z kierującym i pasażerem. Aby tego uniknąć trzeba umiejętnie korzystać z lusterek, jednak w przypadku motocykli są one na ogół dość małe i bardziej niż ma to miejsce w samochodach doświadczamy tzw. martwej strefy. Ogólnie rzecz biorąc jest to strefa w bliskiej odległości od motocykla, której nie widzimy w lusterku (trzeba się wychylić i spojrzeć w nie pod innym kątem albo odwrócić głowę), a w której może znaleźć się inny pojazd. Z pomocną ręką może przyjść nowoczesna elektronika. W niniejszym wpisie przedstawię bardzo prostą propozycję wykorzystania Arduino jako czujnika martwej strefy motocykla.  Oczywiście zamiast motocykla można wstawić każdy inny pojazd, a wręcz pomysł można potraktować jako czujkę alarmową (czujnik ruchu). Cały pro...

[Arduino] Trójkanałowy pomiar rezystancji

Moduł Arduino posiada kilka portów analogowych, poprzez które możemy mierzyć napięcie. Napięcie jest taką wielkością, że przy odrobinie wyobraźni i znajomości elektrotechniki w zasadzie każdą inną możemy sprowadzić właśnie do napięcia. Dzisiejszy projekt dotyczy trójkanałowego pomiaru rezystancji z wykorzystaniem Arduino. Oprócz modułu procesora wykorzystany będzie moduł wyświetlacza LCD. Dlaczego trójkanałowego? Ano dlatego, że taki układ można wykorzystać np. do pomiaru przenośnych uziemiaczy trójfazowych. 

Z psem na Turbacz

 Wyjazd wakacyjny nie musi się wiązać z zostawianiem psa w domu pod opieką rodziny czy sąsiadów, albo oddawaniem do psiego hotelu. Przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci czas ten można znakomicie spędzić wspólnie. Pewną propozycją dla osób posiadających psa lubiącego dalekie spacery może być wycieczka na Turbacz. Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców, a jego wysokość to 1310 m.  Dojście z psem na szczyt możliwe jest legalnie niebieskim szlakiem z Łopusznej. O tyle zaznaczam legalność wejścia, ponieważ wstęp psów do parków narodowych jest w większości przypadków zabroniony, a Trubacz od północy otacza Gorczański Park Narodowy. Proponowany niebieski szlak jest to dość długi, bowiem ma około 11 km licząc od parkingu. Część turystów zostawia samochód na dzikim parkingu 3 km dalej po trasie szlaku, ale miejsca jest tam nie za dużo i może być problem. Poza tym umówmy się, że jak się idzie szlakiem to się idzie, a nie jedzie - do czego wrócę w innym wpisie. A zatem samochód zosta...