Przejdź do głównej zawartości

Mrozy i Jeruzal, czyli szlakiem serialu „Ranczo”

Tematem dzisiejszego wyjazdu są dwa miejsca, które łączy serial pt. „Ranczo”. Oba znajdują się na wschodnim końcu województwa mazowieckiego, kawałek za Mińskiem Mazowieckim. Główny szlak dojazdowy to autostrada A2 z Warszawy, ale jak ktoś woli bardziej klimatyczne drogi to bez problemu znajdzie coś mniej lub bardziej równoległego. Ja wybrałem autostradę, choć najpierw musiałem do niej dojechać co oznaczało ostrożne omijanie sznurka samochodów na ulicy Żołnierskiej. Lokalni wiedzą o co chodzi - ogółem spory chaos ze względu na trwającą budowę estakady. 

Mrozy

Pierwszy z punktów wycieczki to jedyny w Polsce tramwaj konny, czyli miejscowość Mrozy. Tramwaj ten powstał w 1902 roku z konieczności transportowania materiałów budowlanych ze stacji kolejowej Mrozy do nowo budowanego szpitala w pobliskiej wsi Rudka. Był to czas epidemii gruźlicy, a panujący tam mikroklimat przyspieszał proces powrotu do zdrowia. Budowa trwała 6 lat i po jej zakończeniu tramwaj zaczęto wykorzystywać do transportu pacjentów. Nawet sześć razy dziennie wagonik kursował na trasie Mrozy - Rudka. Trwało to aż do 1967 roku, kiedy „linię” zamknięto, tory rozebrano, a wagonik trafił do Muzeum Kolejnictwa w Sochaczewie. Dzięki staraniom lokalnej społeczności w 2011 roku przywrócono tramwaj do użytku, ale już jako zabytek, a kursy odbywają się okazjonalnie w weekendy w miesiącach letnich. Szczegóły dostępne są na stronie organu zarządzającego tramwajem, czyli Gosir Mrozy
















Nawet jeśli w dniu wizyty tramwaj nie będzie jeździł to można przespacerować się ścieżką dydaktyczną ustawioną wzdłuż trasy kolejki, a z której można dowiedzieć się o wielu ciekawych faktach dotyczących lokalnej przyrody.

Jeruzal

Około 20 km dalej w kierunku południowy-wschód znajduje się najbardziej znany punkt na wspomnianej już ścieżce związanej z serialem „Ranczo”. Konkretnie jest to niewielki rynek w miejscowości Jeruzal, na którym to znajduje się sklep „U Krysi” wraz z ławeczką, na której dyskutowali o życiu bohaterowie serialu. W dyskusjach tych brał udział lokalny trunek o nazwie „Mamrot” - koniecznie kupiony we wspomnianym sklepie. 














Dookoła rynku znajdują się także inne zabudowania biorące udział w serialu, jak kościół, salka katechetyczna czy plebania. Aktualnie (w sensie w dniu mojej wizyty) na ryneczku prowadzone były prace porządkowe oraz wmurowywały pamiątkowe tablice tematycznie związane z serialem. 

Podsumowanie

Oba miejsca warte są odwiedzin, oczywiście najlepiej w dobrą pogodę, jaka i mi się przytrafiła. Biorąc pod uwagę łatwość dojazdu, ilość miejsca dookoła, atmosferę oraz punkty gastronomiczne, spokojnie można zaplanować nawet całodniowy pobyt. Albo i dłużej włączając do grafiku na przykład wycieczkę rowerowa po bardzo ładnej przyrodniczo okolicy. Polecam.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

[Arduino] Czujnik martwej strefy w lusterku bocznym

Poruszanie się motocyklem, w szczególności w mieście, związane jest z ryzykiem wjechania innemu uczestnikowi ruchu przed przysłowiową maskę. Jest to o tyle niebezpieczne, że mimo względnie niewielkich prędkości może dojść do wywrotki motocykla wraz z kierującym i pasażerem. Aby tego uniknąć trzeba umiejętnie korzystać z lusterek, jednak w przypadku motocykli są one na ogół dość małe i bardziej niż ma to miejsce w samochodach doświadczamy tzw. martwej strefy. Ogólnie rzecz biorąc jest to strefa w bliskiej odległości od motocykla, której nie widzimy w lusterku (trzeba się wychylić i spojrzeć w nie pod innym kątem albo odwrócić głowę), a w której może znaleźć się inny pojazd. Z pomocną ręką może przyjść nowoczesna elektronika. W niniejszym wpisie przedstawię bardzo prostą propozycję wykorzystania Arduino jako czujnika martwej strefy motocykla.  Oczywiście zamiast motocykla można wstawić każdy inny pojazd, a wręcz pomysł można potraktować jako czujkę alarmową (czujnik ruchu). Cały pro...

[Arduino] Trójkanałowy pomiar rezystancji

Moduł Arduino posiada kilka portów analogowych, poprzez które możemy mierzyć napięcie. Napięcie jest taką wielkością, że przy odrobinie wyobraźni i znajomości elektrotechniki w zasadzie każdą inną możemy sprowadzić właśnie do napięcia. Dzisiejszy projekt dotyczy trójkanałowego pomiaru rezystancji z wykorzystaniem Arduino. Oprócz modułu procesora wykorzystany będzie moduł wyświetlacza LCD. Dlaczego trójkanałowego? Ano dlatego, że taki układ można wykorzystać np. do pomiaru przenośnych uziemiaczy trójfazowych. 

Z psem na Turbacz

 Wyjazd wakacyjny nie musi się wiązać z zostawianiem psa w domu pod opieką rodziny czy sąsiadów, albo oddawaniem do psiego hotelu. Przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci czas ten można znakomicie spędzić wspólnie. Pewną propozycją dla osób posiadających psa lubiącego dalekie spacery może być wycieczka na Turbacz. Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców, a jego wysokość to 1310 m.  Dojście z psem na szczyt możliwe jest legalnie niebieskim szlakiem z Łopusznej. O tyle zaznaczam legalność wejścia, ponieważ wstęp psów do parków narodowych jest w większości przypadków zabroniony, a Trubacz od północy otacza Gorczański Park Narodowy. Proponowany niebieski szlak jest to dość długi, bowiem ma około 11 km licząc od parkingu. Część turystów zostawia samochód na dzikim parkingu 3 km dalej po trasie szlaku, ale miejsca jest tam nie za dużo i może być problem. Poza tym umówmy się, że jak się idzie szlakiem to się idzie, a nie jedzie - do czego wrócę w innym wpisie. A zatem samochód zosta...