Przejdź do głównej zawartości

[ANSYS] Prosty kondensator

W niniejszym wpisie pokrótce przedstawię prosty model elektrostatyczny kondensatora zbudowany o środowisko symulacyjny ANSYS w wersji 19.2 (2018.2). Według Wikipedii [1] ANSYS jest obecnie największym producentem oprogramowania do symulacji komputerowej. Poprzez sukcesywne wykupowanie technologii pokrewnych ANSYS stworzył jedyną na rynku platformę do symulacji komputerowej umożliwiającą prowadzenie symulacji sprzężonych z dziedziny mechaniki, przepływów i elektromagnetyzm.  
Dzisiejszy przykład jest bardzo prosty, ponieważ jest to pierwszy przykład tutaj, a także jest to mój pierwszy model w tym środowisku. Od czegoś trzeba było zacząć. Jest to model 2D składający się z dwóch miedzianych okładek umieszczonych w powietrzu. Model ten wygląda następująco:

Model elementu
Lewa okładka pozostanie na potencjale 0 V, zaś prawa będzie miała potencjał odpowiednio większy. Cały proces modelowania i symulacji przedstawiony jest na niniejszym filmie. Można się z niego również dowiedzieć jak zmienić parametry siatki obliczeniowej i jak to wpływa na szybkość obliczeń i dokładność wyników. Zapraszam!




Bibliografia

[1] Wikipedia, hasło: Ansys, dostęp 30.03.2019 r. - https://pl.wikipedia.org/wiki/Ansys

Komentarze

  1. A dużo to byłoby zachodu by pokazać jak następuje przebicie na takim kondensatorze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trochę pracy by było: symulacja typu "transient" związana z narastaniem pola elektrycznego z odniesieniem do wytrzymałości izolacyjnej tego co między okładkami.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Z psem na Turbacz

 Wyjazd wakacyjny nie musi się wiązać z zostawianiem psa w domu pod opieką rodziny czy sąsiadów, albo oddawaniem do psiego hotelu. Przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci czas ten można znakomicie spędzić wspólnie. Pewną propozycją dla osób posiadających psa lubiącego dalekie spacery może być wycieczka na Turbacz. Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców, a jego wysokość to 1310 m.  Dojście z psem na szczyt możliwe jest legalnie niebieskim szlakiem z Łopusznej. O tyle zaznaczam legalność wejścia, ponieważ wstęp psów do parków narodowych jest w większości przypadków zabroniony, a Trubacz od północy otacza Gorczański Park Narodowy. Proponowany niebieski szlak jest to dość długi, bowiem ma około 11 km licząc od parkingu. Część turystów zostawia samochód na dzikim parkingu 3 km dalej po trasie szlaku, ale miejsca jest tam nie za dużo i może być problem. Poza tym umówmy się, że jak się idzie szlakiem to się idzie, a nie jedzie - do czego wrócę w innym wpisie. A zatem samochód zosta...

Zapora i elektrownia wodna w Dębe

Na północ od Warszawy, za Legionowem zjeżdżając na drogę numer 632 w kierunku trasie numer 62 relacji Nowy Dwór Mazowiecki - Serock, możemy przyjrzeć się zaporze oraz elektrowni wodnej w miejscowości Dębe. 

Bolimowski Park Krajobrazowy

Dzisiejszy wpis ma charakter praktycznych rozważań życiowych - co zrobić z psem, kiedy rodzina chce jechać na większą część dnia w miejsce, gdzie nie obsługują psów? To zależy. W tym przypadku docelowym miejscem wyjazdu było Suntago - znany myślę każdemu, choćby z mediów, park wodny w centralnej części Polski. Ponieważ nie stanowię targetu dla projektantów zjeżdżalni stąd odpowiedź na wyżej postawione pytanie była jasna - pies zostaje ze mną. Ale trzeba go czymś zająć. I gdyby ktoś stał przed podobnym pytaniem dotyczącym właśnie Suntago, albo basenów termalnych w Mszczonowie (rzut beretem obok Suntago) to mogę polecić rozwiązanie. Spacer po lesie w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Jak już odstawimy rodzinę do parku wodnego należy udać się około 22 km na zachód w kierunku miejscowości Bartniki, gdzie znajduje się parking leśny o całkiem niezłych możliwościach. Mapa dojazdu z Suntago Miejsce na ognisko, wiata, ławki, stoły, kosze - cud miód. Parking leśny Mnie jednak interesowała okolica...