W niniejszym wpisie pokrótce przedstawię prosty model elektrostatyczny kondensatora zbudowany o środowisko symulacyjny ANSYS w wersji 19.2 (2018.2). Według Wikipedii [1] ANSYS jest obecnie największym producentem oprogramowania do symulacji
komputerowej. Poprzez sukcesywne wykupowanie technologii pokrewnych
ANSYS stworzył jedyną na rynku platformę do symulacji komputerowej
umożliwiającą prowadzenie symulacji sprzężonych z dziedziny mechaniki,
przepływów i elektromagnetyzm.
Dzisiejszy przykład jest bardzo prosty, ponieważ jest to pierwszy przykład tutaj, a także jest to mój pierwszy model w tym środowisku. Od czegoś trzeba było zacząć. Jest to model 2D składający się z dwóch miedzianych okładek umieszczonych w powietrzu. Model ten wygląda następująco:
Model elementu
Lewa okładka pozostanie na potencjale 0 V, zaś prawa będzie miała potencjał odpowiednio większy. Cały proces modelowania i symulacji przedstawiony jest na niniejszym filmie. Można się z niego również dowiedzieć jak zmienić parametry siatki obliczeniowej i jak to wpływa na szybkość obliczeń i dokładność wyników. Zapraszam!
Bibliografia
[1] Wikipedia, hasło: Ansys, dostęp 30.03.2019 r. - https://pl.wikipedia.org/wiki/Ansys
Trochę pracy by było: symulacja typu "transient" związana z narastaniem pola elektrycznego z odniesieniem do wytrzymałości izolacyjnej tego co między okładkami.
Poruszanie się motocyklem, w szczególności w mieście, związane jest z ryzykiem wjechania innemu uczestnikowi ruchu przed przysłowiową maskę. Jest to o tyle niebezpieczne, że mimo względnie niewielkich prędkości może dojść do wywrotki motocykla wraz z kierującym i pasażerem. Aby tego uniknąć trzeba umiejętnie korzystać z lusterek, jednak w przypadku motocykli są one na ogół dość małe i bardziej niż ma to miejsce w samochodach doświadczamy tzw. martwej strefy. Ogólnie rzecz biorąc jest to strefa w bliskiej odległości od motocykla, której nie widzimy w lusterku (trzeba się wychylić i spojrzeć w nie pod innym kątem albo odwrócić głowę), a w której może znaleźć się inny pojazd. Z pomocną ręką może przyjść nowoczesna elektronika. W niniejszym wpisie przedstawię bardzo prostą propozycję wykorzystania Arduino jako czujnika martwej strefy motocykla. Oczywiście zamiast motocykla można wstawić każdy inny pojazd, a wręcz pomysł można potraktować jako czujkę alarmową (czujnik ruchu). Cały pro...
Moduł Arduino posiada kilka portów analogowych, poprzez które możemy mierzyć napięcie. Napięcie jest taką wielkością, że przy odrobinie wyobraźni i znajomości elektrotechniki w zasadzie każdą inną możemy sprowadzić właśnie do napięcia. Dzisiejszy projekt dotyczy trójkanałowego pomiaru rezystancji z wykorzystaniem Arduino. Oprócz modułu procesora wykorzystany będzie moduł wyświetlacza LCD. Dlaczego trójkanałowego? Ano dlatego, że taki układ można wykorzystać np. do pomiaru przenośnych uziemiaczy trójfazowych.
Wyjazd wakacyjny nie musi się wiązać z zostawianiem psa w domu pod opieką rodziny czy sąsiadów, albo oddawaniem do psiego hotelu. Przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci czas ten można znakomicie spędzić wspólnie. Pewną propozycją dla osób posiadających psa lubiącego dalekie spacery może być wycieczka na Turbacz. Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców, a jego wysokość to 1310 m. Dojście z psem na szczyt możliwe jest legalnie niebieskim szlakiem z Łopusznej. O tyle zaznaczam legalność wejścia, ponieważ wstęp psów do parków narodowych jest w większości przypadków zabroniony, a Trubacz od północy otacza Gorczański Park Narodowy. Proponowany niebieski szlak jest to dość długi, bowiem ma około 11 km licząc od parkingu. Część turystów zostawia samochód na dzikim parkingu 3 km dalej po trasie szlaku, ale miejsca jest tam nie za dużo i może być problem. Poza tym umówmy się, że jak się idzie szlakiem to się idzie, a nie jedzie - do czego wrócę w innym wpisie. A zatem samochód zosta...
A dużo to byłoby zachodu by pokazać jak następuje przebicie na takim kondensatorze?
OdpowiedzUsuńTrochę pracy by było: symulacja typu "transient" związana z narastaniem pola elektrycznego z odniesieniem do wytrzymałości izolacyjnej tego co między okładkami.
Usuń