Przejdź do głównej zawartości

Spływ kajakowy Liwcem

Krótki opis.

Liwiec jest lewym dopływem Bugu, jedną z najpiękniejszych rzek polskiego niżu w dolinie, której zachowały się wysokie walory krajobrazowe, florystyczne i faunistyczne. Długość rzeki wynosi 123 km . Ujście do Bugu znajduje się w Kamieńczyku. Spływ dostarcza wielu wrażeń, niekiedy emocji przy wymijaniu zwalonych drzew i sterczących pali. Firm oferujących spływ kajakiem jest co najmniej kilka do wyboru - ja wybrałem ofertę PTTK Węgrów.

Początek szlaku znajduje się w Wyszkowie k. Węgrowa (lub Grodzisku). Płynąc podziwiamy krajobraz dwóch krain geograficznych: Mazowsza i Podlasia, dla których Liwiec jest naturalną granicą. Płynąc, nie można odmówić wrażenia najwyższemu wzniesieniu w okolicy - Sowiej Górze pod Jarnicami. Z Sowią Górą związanych jest wiele legend, a ona sama jest świetnym punktem widokowym, z której roztacza się piękny widok na płynący w szerokiej dolinie Liwiec i zabudowę Liwa z wieżami kościoła i czerwoną basztą. Jednodniowy (czas spływu ok. 5 godzin ) spływ Liwcem kończymy w Węgrowie, gdzie po posiłku i odpoczynku na piaszczystej plaży, możemy zwiedzić to urokliwe miasto owiane nieprzemijającą legendą o zaczarowanym Lustrze Twardowskiego. Cały ten odcinek jest bardzo czysty, sklasyfikowany jako rzeka łatwa do przepłynięcia. Organizator zapewnia kajaki 2-osobowe, kapoki i wiosła, również transport kajaków i uczestników z miejsca zbiórki do miejsca wypłynięcia i po spływie odbiór. Możliwe są również dodatkowe atrakcje (ognisko, jazda konna, zwiedzanie indywidualne lub z przewodnikiem) po wcześniejszym uzgodnieniu. We własnym zakresie warto wziąć strój do pływania, gdyż po drodze jest kilka miejsc na postój połączony z kąpielą. Przed wyjazdem “w ciemno” warto zadzwonić wcześniej i umówić termin, gdyż w czasie ładnej pogody jest spore zainteresowanie, a z drugiej strony jeden kurs zabiera około 12 osób i między nie dzielony jest koszt transportu. Całość ceny to w moim przypadku było 40 zł/kajak plus 10 zł/os transport.

Dojazd.


Naszym miejscem zbiórki był parking przy Zalewie Węgrowskim (mapa). Dojechać można tam kierując się drogą numer 636 na Jadów i dalej przez wioski do Węgrowa (65 km) lub trasą S8 do Wyszkowa, a następnie drogą 62 przez Łochów do Węgrowa (75 km). Oba te warianty można połączyć, i z Jadowa (wariat pierwszy) dojechać do Łochowa i dalej drogą 62 do Węgrowa (wariant drugi). Będąc już w punkcie zbiórki (parking przy zalewie) pozostawiamy tam samochód (w słoneczne weekendy parking ten się mocno wypełnia, więc warto stać na początku) i zostajemy zabrani wraz z kajakami busem na miejsce startu. Koniec spływu będzie w naszym przypadku w okolicach tego parkingu. Po drodze wypełniamy stosowny krótki formularz informacyjny - kto wypożycza, co wypożycza, ile wypożycza i ile do zapłacenia.

Zdjęcia.


Punkt zbiórki

Przeszkody na trasie

Pasażer na gapę

Spokojna woda idealna dla początkujących kajakarzy

Kąpielisko

Dodatkowe informacje.


PTTK Węgrów, Węgrów ul. Gdańska 2, tel. 608 191 645, (025) 792 35 66
PTTK Węgrów - http://www.pttkwegrow.nlot.nazwa.pl/pl/site/splywy-kajakowe-liwcem-71.html

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

[Arduino] Czujnik martwej strefy w lusterku bocznym

Poruszanie się motocyklem, w szczególności w mieście, związane jest z ryzykiem wjechania innemu uczestnikowi ruchu przed przysłowiową maskę. Jest to o tyle niebezpieczne, że mimo względnie niewielkich prędkości może dojść do wywrotki motocykla wraz z kierującym i pasażerem. Aby tego uniknąć trzeba umiejętnie korzystać z lusterek, jednak w przypadku motocykli są one na ogół dość małe i bardziej niż ma to miejsce w samochodach doświadczamy tzw. martwej strefy. Ogólnie rzecz biorąc jest to strefa w bliskiej odległości od motocykla, której nie widzimy w lusterku (trzeba się wychylić i spojrzeć w nie pod innym kątem albo odwrócić głowę), a w której może znaleźć się inny pojazd. Z pomocną ręką może przyjść nowoczesna elektronika. W niniejszym wpisie przedstawię bardzo prostą propozycję wykorzystania Arduino jako czujnika martwej strefy motocykla.  Oczywiście zamiast motocykla można wstawić każdy inny pojazd, a wręcz pomysł można potraktować jako czujkę alarmową (czujnik ruchu). Cały pro...

[Arduino] Trójkanałowy pomiar rezystancji

Moduł Arduino posiada kilka portów analogowych, poprzez które możemy mierzyć napięcie. Napięcie jest taką wielkością, że przy odrobinie wyobraźni i znajomości elektrotechniki w zasadzie każdą inną możemy sprowadzić właśnie do napięcia. Dzisiejszy projekt dotyczy trójkanałowego pomiaru rezystancji z wykorzystaniem Arduino. Oprócz modułu procesora wykorzystany będzie moduł wyświetlacza LCD. Dlaczego trójkanałowego? Ano dlatego, że taki układ można wykorzystać np. do pomiaru przenośnych uziemiaczy trójfazowych. 

Z psem na Turbacz

 Wyjazd wakacyjny nie musi się wiązać z zostawianiem psa w domu pod opieką rodziny czy sąsiadów, albo oddawaniem do psiego hotelu. Przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci czas ten można znakomicie spędzić wspólnie. Pewną propozycją dla osób posiadających psa lubiącego dalekie spacery może być wycieczka na Turbacz. Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców, a jego wysokość to 1310 m.  Dojście z psem na szczyt możliwe jest legalnie niebieskim szlakiem z Łopusznej. O tyle zaznaczam legalność wejścia, ponieważ wstęp psów do parków narodowych jest w większości przypadków zabroniony, a Trubacz od północy otacza Gorczański Park Narodowy. Proponowany niebieski szlak jest to dość długi, bowiem ma około 11 km licząc od parkingu. Część turystów zostawia samochód na dzikim parkingu 3 km dalej po trasie szlaku, ale miejsca jest tam nie za dużo i może być problem. Poza tym umówmy się, że jak się idzie szlakiem to się idzie, a nie jedzie - do czego wrócę w innym wpisie. A zatem samochód zosta...