Przejdź do głównej zawartości

Fort Beniaminów


Krótki opis

Fort Beniaminów jest to obiekt o charakterze militarnym zbudowany przez Rosjan w okresie poprzedzającym I wojnę światową. Umocnienie zostało zaprojektowane przez gen. inż. Wieliczkę. Prace budowlane podjęto w roku 1904. Przerwane w roku 1909 nigdy nie zostały ukończone. Fort w Beniaminowie był jednym z pięciu planowanych fortów, mających zamykać od wschodu trójkąt Warszawskiego Rejonu Fortecznego. Jest też jedynym, który przetrwał do naszych czasów.


Dojazd

Fort Beniaminów znajduje się zachód od Radzymina. Ruszając z rynku należy pojechać wyjazdem z miasta w stronę Nieporętu, by po nieco ponad 7 km dojechać na miejsce. Mimo, iż jest to miejsce historyczne to nie jest w żaden sposób zagospodarowane. W pierwszej kolejności oznacza to, że nie znajdziemy tam wygodnego parkingu tylko szerokie, piaszczyste pobocze. Zatrzymując się, a potem wyjeżdżając należy zachować szczególną ostrożność, bo miejsce postoju znajduje się na szczycie zakrętu kończącego długą prostą od strony miejscowości Białobrzegi.

Miejsce to było przez pewien czas rajem dla posiadaczy wszelkiej maści pojazdów o napędzie 4x4 lub motocykli crossowych. Całe mnóstwo piachu, stromych podjazdów i zjazdów, ostrych zakrętów. Z racji swojego wyglądu były tu kręcone sceny niektórych filmów i seriali, jak np. “Kryminalni”, "Czterej pancerni i pies", "Przygody psa Cywila" oraz "Czas honoru". Również amatorzy fotografii mogą znaleźć tu ciekawe scenerie do zdjęć. Fort jest wpisany do rejestru zabytków.

Fort jest aktualnie własnością prywatną, ale jest wystawiony na sprzedaż  (stan na marzec 2018). Organizowane tu były imprezy plenerowe, rajdy terenowe oraz imprezy paintballowe. Fort jest łatwo dostępny jednak trzeba się liczyć, że może się na nim odbywać jakaś impreza i zwiedzanie może być niemożliwe.

Lokalizacja Fortu
Widok terenu Fortu z góry

Zdjęcia

Pozostałości koszar

Pozostałości koszar - ścieżka na dach

Raj dla miłośników jazdy w terenie

Dodatkowe informacje

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fort_Beniamin%C3%B3w

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

[Arduino] Czujnik martwej strefy w lusterku bocznym

Poruszanie się motocyklem, w szczególności w mieście, związane jest z ryzykiem wjechania innemu uczestnikowi ruchu przed przysłowiową maskę. Jest to o tyle niebezpieczne, że mimo względnie niewielkich prędkości może dojść do wywrotki motocykla wraz z kierującym i pasażerem. Aby tego uniknąć trzeba umiejętnie korzystać z lusterek, jednak w przypadku motocykli są one na ogół dość małe i bardziej niż ma to miejsce w samochodach doświadczamy tzw. martwej strefy. Ogólnie rzecz biorąc jest to strefa w bliskiej odległości od motocykla, której nie widzimy w lusterku (trzeba się wychylić i spojrzeć w nie pod innym kątem albo odwrócić głowę), a w której może znaleźć się inny pojazd. Z pomocną ręką może przyjść nowoczesna elektronika. W niniejszym wpisie przedstawię bardzo prostą propozycję wykorzystania Arduino jako czujnika martwej strefy motocykla.  Oczywiście zamiast motocykla można wstawić każdy inny pojazd, a wręcz pomysł można potraktować jako czujkę alarmową (czujnik ruchu). Cały pro...

[Arduino] Trójkanałowy pomiar rezystancji

Moduł Arduino posiada kilka portów analogowych, poprzez które możemy mierzyć napięcie. Napięcie jest taką wielkością, że przy odrobinie wyobraźni i znajomości elektrotechniki w zasadzie każdą inną możemy sprowadzić właśnie do napięcia. Dzisiejszy projekt dotyczy trójkanałowego pomiaru rezystancji z wykorzystaniem Arduino. Oprócz modułu procesora wykorzystany będzie moduł wyświetlacza LCD. Dlaczego trójkanałowego? Ano dlatego, że taki układ można wykorzystać np. do pomiaru przenośnych uziemiaczy trójfazowych. 

Z psem na Turbacz

 Wyjazd wakacyjny nie musi się wiązać z zostawianiem psa w domu pod opieką rodziny czy sąsiadów, albo oddawaniem do psiego hotelu. Przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci czas ten można znakomicie spędzić wspólnie. Pewną propozycją dla osób posiadających psa lubiącego dalekie spacery może być wycieczka na Turbacz. Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców, a jego wysokość to 1310 m.  Dojście z psem na szczyt możliwe jest legalnie niebieskim szlakiem z Łopusznej. O tyle zaznaczam legalność wejścia, ponieważ wstęp psów do parków narodowych jest w większości przypadków zabroniony, a Trubacz od północy otacza Gorczański Park Narodowy. Proponowany niebieski szlak jest to dość długi, bowiem ma około 11 km licząc od parkingu. Część turystów zostawia samochód na dzikim parkingu 3 km dalej po trasie szlaku, ale miejsca jest tam nie za dużo i może być problem. Poza tym umówmy się, że jak się idzie szlakiem to się idzie, a nie jedzie - do czego wrócę w innym wpisie. A zatem samochód zosta...