Przejdź do głównej zawartości

Dzielnica filmowa - park rozrywki i edukacji

Około 30 km na południe od Warszawy, w Zalesiu Górnym, można poczuć się jak na planie filmowym. Znajduje się tam bowiem "Dzielnica filmowa" - park rozrywki i edukacji. Jest to miejsce, w którym można fajnie spędzić czas, a które jest zbudowane na fundamentach hobby motoryzacyjnego.
Teren parku podzielony jest na kilka części - niby wyraźnych, ale jednak trochę ze sobą wymieszanych. Przede wszystkim znajdziemy tu mnóstwo pojazdów filmowych, samochodów, motocykli i ogółem pojazdów.


Między pojazdami znajduje się ponad 30 replik robotów filmowych i innych figur stalowych.







Również zwolennicy militariów znajdą coś dla siebie odwiedzając strefę militarną.

 
Zarówno mali, jak i duzi zwiedzający mogą skorzystać z atrakcji takich jak mini-golf, małpi gaj czy gry plenerowe w rozmiarze XXL. 

Elementy nauki i edukacji można doświadczyć w budynku wystawy muzycznej. Eksponaty tam wystawione to nie tylko niedotykalskie dzieła sztuki, ale wręcz przeciwnie - trzeba dotknąć, nacisnąć czy pociągnąć, aby uruchomić eksperyment.

Spacerując po lesie natknąć się można na dinozaura i żołędziowe ludziki, a także gigantyczne grzyby.




W dniu, w którym odwiedzałem to miejsce, nie było tłumów i można było bez kolejki przymierzyć się do większości pojazdów - tak, tak większość pojazdów jest otwarta i można do nich wsiąść. Ponieważ pogoda nie była rewelacyjna i był to dzień pracujący, stąd spacer po terenie parku zajął około 1.5 godziny. Podejrzewam, że przy tej liczbie atrakcji i słonecznej pogodzie zainteresowanie może być większe i rezerwować sobie należy więcej czasu na zobaczenie wszystkiego. 

W kwestiach logistyki przed wejściem do parku jest niewielki parking, z którego trzeba około 100 metrów dojść asfaltową drogą. Teren parku to teren leśny nieutwardzony, co powinny wziąć pod uwagę osoby wyposażone w wózek - nie będzie jak na deptaku, ale da radę. Na dzisiejszy dzień koszt wejścia to 22 zł (bilet normalny) lub 17 zł (bilet ulgowy). Dostępne są również bilety rodzinne i specjalne zniżki dla osób niepełnosprawnych. Po szczegółowe informacje proponuję zajrzeć na stronę parku - odsyłacz na końcu wpisu.

Ogółem wrażenia bardzo pozytywne, jest to miejsce warte odwiedzenia, zwłaszcza z dziećmi. Trochę może przeszkadzać w odbiorze to, iż atrakcje stojąc na otwartej przestrzeni są poddawane oddziaływaniu warunków atmosferycznych i trzeba np. uważać wsiadając do samochodu czy aby fotel nie jest mokry. Dodatkową zaletą parku jest jego położenie wśród lasu. Jak już zobaczymy wszelkie atrakcje można pójść do znajdującego się obok parku linowego lub po prostu pochodzić po lesie.

Adres strony internetowej parku to - link .

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

[Arduino] Czujnik martwej strefy w lusterku bocznym

Poruszanie się motocyklem, w szczególności w mieście, związane jest z ryzykiem wjechania innemu uczestnikowi ruchu przed przysłowiową maskę. Jest to o tyle niebezpieczne, że mimo względnie niewielkich prędkości może dojść do wywrotki motocykla wraz z kierującym i pasażerem. Aby tego uniknąć trzeba umiejętnie korzystać z lusterek, jednak w przypadku motocykli są one na ogół dość małe i bardziej niż ma to miejsce w samochodach doświadczamy tzw. martwej strefy. Ogólnie rzecz biorąc jest to strefa w bliskiej odległości od motocykla, której nie widzimy w lusterku (trzeba się wychylić i spojrzeć w nie pod innym kątem albo odwrócić głowę), a w której może znaleźć się inny pojazd. Z pomocną ręką może przyjść nowoczesna elektronika. W niniejszym wpisie przedstawię bardzo prostą propozycję wykorzystania Arduino jako czujnika martwej strefy motocykla.  Oczywiście zamiast motocykla można wstawić każdy inny pojazd, a wręcz pomysł można potraktować jako czujkę alarmową (czujnik ruchu). Cały pro...

[Arduino] Trójkanałowy pomiar rezystancji

Moduł Arduino posiada kilka portów analogowych, poprzez które możemy mierzyć napięcie. Napięcie jest taką wielkością, że przy odrobinie wyobraźni i znajomości elektrotechniki w zasadzie każdą inną możemy sprowadzić właśnie do napięcia. Dzisiejszy projekt dotyczy trójkanałowego pomiaru rezystancji z wykorzystaniem Arduino. Oprócz modułu procesora wykorzystany będzie moduł wyświetlacza LCD. Dlaczego trójkanałowego? Ano dlatego, że taki układ można wykorzystać np. do pomiaru przenośnych uziemiaczy trójfazowych. 

Z psem na Turbacz

 Wyjazd wakacyjny nie musi się wiązać z zostawianiem psa w domu pod opieką rodziny czy sąsiadów, albo oddawaniem do psiego hotelu. Przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci czas ten można znakomicie spędzić wspólnie. Pewną propozycją dla osób posiadających psa lubiącego dalekie spacery może być wycieczka na Turbacz. Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców, a jego wysokość to 1310 m.  Dojście z psem na szczyt możliwe jest legalnie niebieskim szlakiem z Łopusznej. O tyle zaznaczam legalność wejścia, ponieważ wstęp psów do parków narodowych jest w większości przypadków zabroniony, a Trubacz od północy otacza Gorczański Park Narodowy. Proponowany niebieski szlak jest to dość długi, bowiem ma około 11 km licząc od parkingu. Część turystów zostawia samochód na dzikim parkingu 3 km dalej po trasie szlaku, ale miejsca jest tam nie za dużo i może być problem. Poza tym umówmy się, że jak się idzie szlakiem to się idzie, a nie jedzie - do czego wrócę w innym wpisie. A zatem samochód zosta...