Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z 2019

7. Bieg Mikołajów w Warszawie

Tradycją stało się już coroczne bieganie setek warszawiaków pod znakiem Świętego Mikołaja na początku grudnia, zatem nie mogło być inaczej i w tym roku. Po jednorazowej przerwie Bieg Mikołajów, bo o nim mowa, powrócił na teren Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu. Jest to inicjatywa charytatywna, w której wszyscy są zwycięzcami - i ci, którzy biegną, i ci dla których się biegnie. A biegnie się dla podopiecznych Centrum Zdrowia Dziecka. W tym roku dochód z Biegu Mikołajów zostanie przekazany na rzecz Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów. Każdy może wesprzeć idę transplantacji i pobiec razem z całą zgrają Mikołajów, Śnieżynek czy Reniferów.

Krótka wizyta na Ukrainie

Korzystając ze sposobności udało mi się wyjechać na Ukrainę. Dokładniej ujmując samolotem do Lwowa, potem samochodem do Sławska. Tam kilka dni w atmosferze nauki i powrót przez Lwów do domu. 

Lotos Gdynia Aerobaltic Airshow 2019

W dniach 16-18.08.2019 r. odbyły się największe w Polsce pokazy lotnicze Lotos Gdynia Aerobaltic Airshow. W piątek i sobotę wieczorem siedząc na miejskiej plaży można było podziwiać niesamowity podniebny spektakl łączący muzykę, światło i co najważniejsze lotnictwo. 

Rumia - bieganie

Korzystając z okazji krótkiego, wakacyjnego wyjazdu na Gdynia Aerobaltic 2019 (krótka relacja w innym poście) i noclegu w pobliskiej Rumii nie omieszkałem skorzystać ze sposobności i pobiegać trochę po okolicy hotelu. Wybór padł na pobliskie wzgórza.

Komentarz radiowy

W związku z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce wczoraj na Giewoncie ( tutaj ), zostałem poproszony przez redakcję radia TOKFM o swojego rodzaju komentarz w tej sprawie. Nagranie rozmowy można odsłuchać pod niniejszym linkiem (TOKFM audycja z dnia 23.08. godz. 12:07).

Motocyklowa wycieczka na Podlasie

Korzystając z okresu wakacyjnego, ładnej pogody i dwudniowej dyspensy od rodziny postanowiłem zwiedzić nieco Podlasie. Już od pewnego czasu planowałem tam pojechać, ale zawsze coś stało na przeszkodzie. Zatem nie mogłem tym razem przegapić takiej okazji. Plan wyjazdu obejmował cztery główne punkty: Rezerwat Pokazowy Żubrów (Białowieża) Chatka Baby Jagi (Sosnówka) Park Miniatur Zabytków Podlasia (Hajnówka) Muzeum Treblinka (Treblinka)

Motowycieczka 22.06.2019 r.

Dwudziesty drugi dzień czerwca dwa tysiące dziewiętnastego roku upłynął pod znakiem dłuższej, jak na moje standardy, wycieczki motocyklowej. Była ona zorganizowana w ramach akcji " Polskie Zachwyty Motocyklowe po Mazowszu " prowadzonej przez Annę Jackowską -Kobietę na motocyklu . Miejscem zbiórki była standardowo stacja Orlen w Konstancinie-Jeziornej, skąd ruszyliśmy w kierunku pierwszego punktu wycieczki - Zabytkowej Huty Żelaza w Chlewiskach.

Subiektywny test InnogyGO

Trochę spontanicznie, trochę zbieg okoliczności, ale miałem dziś okazję przetestować warszawski car sharing InnogyGO. Jest to pierwszy w pełni elektryczny car sharing składający się z 500 samochodów BMW i3. Założenia są takie, że korzystając z aplikacji znajdujemy najbliższy samochód, rezerwujemy, docieramy do niego, wsiadamy, jedziemy, wysiadamy i kończymy wynajem. Jak to działa w praktyce?

Wycieczka studencka do Bielsko Białej

W miniony czwartek i piątek, dokładnie 23 i 24 maja, wraz z grupą studentów specjalności Technika Wysokich Napięć, zwiedzaliśmy Bielsko-Białą. W programie wycieczki, ze względu na pogodę nieco dynamicznie ustalanym, były takie punkty jak: poligon szkoleniowy w zakresie prac pod napięciem w ZIAD Bielsko-Biała, elektrownia szczytowo-pompowa Żar-Porąbka, zakłady wytwórcze ABB Bielsko-Biała, Góra Żar, zwiedzanie miasta.

Warszawski Dzień Zwierząt - 18.05.2019 r.

W minioną sobotę, 18.05.2019 r., miało miejsce wydarzenie pod nazwą 4. Warszawski Dzień Zwierząt. Impreza odbywała się w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. Dla odwiedzających przewidziano porady specjalistów, warsztaty oraz konkursy z nagrodami. Wydarzenie to zostało zorganizowane zarówno dla osób, które posiadają już zwierzaka, jak i dla tych, którzy dopiero rozważają przyjęcie takiego. Dla nich nawet szczególnie, ponieważ w trakcie wydarzenia nie zabraknie psów ze Schroniska Na Paluchu, Fundacji Azylu pod Psim Aniołem, Mikropsy i wielu innych. 

Warszawska Motosobota - 18.05.2019 r.

W dniu 18.05.2019 r. odbyło się w Warszawie spotkanie motocyklistów pod hasłem Warszawskiej Motosoboty. Organizatorami wydarzenia byli Komenda Stołeczna Policji, Automobilklub Polski i Fundacja Jednym Śladem, a ich partnerami Yamaha, Harley-Davidson Liberator, BMW Auto Fus oraz Triumph Academy. Miejscem imprezy był teren Automobilklubu Polski. Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 127 (obok lotniska Bemowo).

Majówkowa motowycieczka

Dzień wolny, ładna pogoda - warto taki zestaw wykorzystać aktywnie. Tym razem wybór padł na motocykl. Zaplanowana trasa obejmowała pięć punktów do odwiedzenia, ale w praktyce udało się sześć. Dokładnie były to: Pomnik "Ormianie Królowi Polski Kazimierzowi III Wielkiemu" Rezerwat Śliże Cmentarz Szkocki w Jadowie Jadów Wyspa pisarzy i poetów w Łochowie Pałac w Niegowie

[ANSYS] Prosty kondensator

W niniejszym wpisie pokrótce przedstawię prosty model elektrostatyczny kondensatora zbudowany o środowisko symulacyjny ANSYS w wersji 19.2 (2018.2). Według Wikipedii [1] ANSYS jest obecnie największym producentem oprogramowania do symulacji komputerowej. Poprzez sukcesywne wykupowanie technologii pokrewnych ANSYS stworzył jedyną na rynku platformę do symulacji komputerowej umożliwiającą prowadzenie symulacji sprzężonych z dziedziny mechaniki, przepływów i elektromagnetyzm.  

[Arduino] Trójkanałowy pomiar rezystancji

Moduł Arduino posiada kilka portów analogowych, poprzez które możemy mierzyć napięcie. Napięcie jest taką wielkością, że przy odrobinie wyobraźni i znajomości elektrotechniki w zasadzie każdą inną możemy sprowadzić właśnie do napięcia. Dzisiejszy projekt dotyczy trójkanałowego pomiaru rezystancji z wykorzystaniem Arduino. Oprócz modułu procesora wykorzystany będzie moduł wyświetlacza LCD. Dlaczego trójkanałowego? Ano dlatego, że taki układ można wykorzystać np. do pomiaru przenośnych uziemiaczy trójfazowych. 

Narty w Zdziarze

Jak co roku od kilku lat w sezonie zimowym staram się zrealizować wypad na narty. W tym roku wybór padł na Slowację i nocleg w Zdziarze. Skąd taki wybór? Ano w rejonie uruchomiony został karnet TATRY SKI, który obejmuje kilkanaście stacji narciarskich w tamtej okolicy. Dlaczego akurat Zdziar? To już zadecydowały względy ekonomiczne - szukając miejsca noclegowego akurat tam trafiła się dobra oferta, o czym będzie nieco dalej.

[Arduino] Czujnik martwej strefy w lusterku bocznym

Poruszanie się motocyklem, w szczególności w mieście, związane jest z ryzykiem wjechania innemu uczestnikowi ruchu przed przysłowiową maskę. Jest to o tyle niebezpieczne, że mimo względnie niewielkich prędkości może dojść do wywrotki motocykla wraz z kierującym i pasażerem. Aby tego uniknąć trzeba umiejętnie korzystać z lusterek, jednak w przypadku motocykli są one na ogół dość małe i bardziej niż ma to miejsce w samochodach doświadczamy tzw. martwej strefy. Ogólnie rzecz biorąc jest to strefa w bliskiej odległości od motocykla, której nie widzimy w lusterku (trzeba się wychylić i spojrzeć w nie pod innym kątem albo odwrócić głowę), a w której może znaleźć się inny pojazd. Z pomocną ręką może przyjść nowoczesna elektronika. W niniejszym wpisie przedstawię bardzo prostą propozycję wykorzystania Arduino jako czujnika martwej strefy motocykla.  Oczywiście zamiast motocykla można wstawić każdy inny pojazd, a wręcz pomysł można potraktować jako czujkę alarmową (czujnik ruchu). Cały pro...